Tuto možnost zrušit nevýhodnou smlouvu zatím mnoho lidí nevyužívá. Většina splátkových a nebankovních společností, eviduje jen minimum žádostí o zrušení smlouvy. Dvoutýdenní lhůtu na vymanění se z případné nevýhodné půjčky získali čeští spotřebitelé díky evropské směrnici, kterou musel stát zapracovat do české legislativy. Kdo chce úvěr zrušit, nemusí finanční instituci nic vysvětlovat a nehrozí mu ani žádné sankce. Půjčené peníze musí vrátit do měsíce a zaplatí jen úrok za dny, kdy je měl půjčené.
A co když zjistíte, že je úvěr pro Vás nevýhodný po uplynutí 14 denní lhůty?
V první řadě si musíte ověřit v dané smlouvě, jaké jsou možnosti zrušení. Finanční instituce obecně nemají rádi, když klient odstupuje od smlouvy. Proto v této věci nejsou zvlášť vstřícné. Nebankovní instituce musí akceptovat zákonné možnosti klienta na odstoupení od smlouvy. Při úvěrových smlouvách bude potřeba celou výši nesplaceného úvěru jednorázově splatit. Nebankovní společnosti většinou neumožňují změnu smluvních podmínek, proto by se měl klient zaměřit na to, co ovlivnit může - a tím je výběr poskytovatele úvěru. Ještě před podpisem smlouvy byste měli mít jasno v tom, jaké jsou podmínky zrušení a předčasného splacení.
Standardním způsobem, jak je možné vypovědět smlouvu, je podání písemné žádosti o předčasné splacení úvěru. Finanční instituce pak vyčíslí k přesně stanovenému datu zůstatek jistiny, úroků a poplatek za předčasně splacení. Klient si musí připravit dostatek financí na úhradu celého závazku vůči finanční instituci. Po úhradě této částky je smlouva ukončena.